„Opilý debil Zeman“? Zdeněk Zbořil je zděšen, jak se k němu chovali. Ani Stalin si to prý nedovolil

29.05.2017 7:14 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Bez ohledu na chování a jednání pana prezidenta mi útoky proti němu připomínají zlatá léta komunistické propagandy let padesátých a doby normalizační,“ zhodnotil politolog Zdeněk Zbořil události posledních dnů v souvislosti s hlavou státu. Věnuje se také situaci, kdy se prezident Miloš Zeman nezúčastnil bodu programu summitu NATO, a následujícím komentářům. Zbořil v Rozjezdu reagoval na vizi premiéra Bohuslava Sobotky o zemi, kde nevládne mocenská dvojice Andrej Babiš a Miloš Zeman a pak „by se dýchalo daleko volněji“. „Pan Sobotka se už delší dobu dopouští vizí, které prezentuje hlavně jako já, já, já. Možná už dokázal splynout i fyzicky s těmito vizemi, a proto se domnívá, že se mu bude lépe dýchat,“ glosuje Zbořil.

„Opilý debil Zeman“? Zdeněk Zbořil je zděšen, jak se k němu chovali. Ani Stalin si to prý nedovolil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

„V nadcházejícím předvolebním období nás nečeká jen soupeření osobností a jejich myšlenek, ale i PR agentur, výzkumníků volebních preferencí a těch, kteří budou ochotni nebo moci do své kampaně vložit své nebo jim poskytnuté finanční prostředky,“ předesílá Zdeněk Zbořil k tématu průzkumy veřejného mínění. Jeden z posledních říká, že postoj prezidenta Miloše Zemana ve vládní krizi mu část voličů sebral, naopak přibylo potenciálních voličů bývalého předsedy Akademie věd ČT Jiřího Drahoše. K upozornění, že nepůjde jen o klání mezi kandidáty, Zbořil doplňuje: „Už dnes je to vidět v podivuhodně rozdílných výsledcích preferencí politických stran podle Medianu a CVVM. Proč by tomu mělo být jinak s preferencemi kandidátů na prezidenta? Bez ohledu na špatnou pověst všech možných podobných výzkumníků a při sledování masivní antibabišovské a protizemanovské kampaně lze předpokládat, že se to musí v zájmu voličů o volby a v jejich rozhodování volit toho nebo onoho nějak projevit.“

„Navíc přímá volba prezidenta je takovou zvláštní hrou na buď, anebo, ve které nerozhodují vzdělání, intelekt, moudrost konání, ale spíše dobrá nebo špatná pověst. A ta se u nás doma rodí většinou z pomluv a hanobení než z vážnosti k nějaké osobnosti nebo instituci, kterou reprezentuje. Ti, kteří dnes mluví o tandemu Babiš – Zeman (např. pánové Sobotka a Kalousek), by si někdy měli přečíst, jak fejetonisté ‚babišových‘ Lidových novinách píší o prezidentovi ČR. Slova o ‚opilém debilovi na Hradě‘ patří ke ‚střednímu proudu‘, ale můžeme se tam dočíst sprostoty ještě větší.“

A co si politolog myslí o dopadech vládní krize na popularitu prezidenta? „Domnívám se, že panu Zemanovi uškodilo jeho taktizování okolo útočného Bohuslava Sobotky a jeho tvrzení, že prezident ‚porušuje ústavu‘. Protože se Ústava ČR dlouhodobě vykládá účelově, muselo se to někde projevit. Ale bez ohledu na chování a jednání pana prezidenta mi ty útoky proti němu připomínají zlatá léta komunistické propagandy let padesátých a doby normalizační.“

Že ho nenechali sedět na vozíčku? Nezdvořilost

Už při návštěvě Číny pokračovaly spekulace o zdravotním stavu hlavy státu, když některá média upozornila na jeho příjezd na společné fotografování v golfovém vozíku. Dál mohli navázat novináři v uplynulém týdnu kvůli setkání vrcholných politiků NATO, kde nebyl Zeman přítomen, když své projevy pronášeli Donald Trump nebo německá kancléřka Angela Merkelová. Podle ČTK to bylo proto, protože se u projevů stálo. Opravdu nemusíme mít obavy o jeho zdraví? „Zatím jsme se jen velmi útržkovitě dozvídali, oč při jednáních v ČLR šlo, a hlavní informací, otrocky opakovanou ve všech médiích bylo, že vypadal unaveně a seděl na vozíčku. Zřejmě ani ti světa nejznalejší čeští zpravodajové nemají zkušenosti z deseti-, dvanáctihodinového letu, přeletu šesti nebo osmi časových pásem, a to všechno v šesti dnech.
To, že válečníci z NATO nenechali Zemana sedět na invalidním vozíčku, byla nezdvořilost, kterou si nedovolil vůči Rooseveltovi ani J. V. Stalin. A hlavně, zdravotní stav prezidenta dnes posuzuje kdekdo, a to dokonce podle vteřinového záběru ČT,“ říká Zbořil a dále dodává: „O chování druhého otloukánka českých a evropských médií, prezidentovi USA, jsme se zase dozvěděli, že ‚odstrčil‘ prezidenta Černé Hory a že mu někde za rohem jeho paní nepodala ruku. Zdá se mi proto, že bychom spíše měli mít obavy o duševní zdraví našich zpravodajů a politických komentátorů. Vypadá to, že si jejich velká většina myslí, že konzumenti jejich informací jsou stejně hloupí nebo bezcharakterní jako oni, kteří nám v ČT už nedávno ukázali, ‚jak se dělá lež‘.“

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček si rýpl do českých médií, že zase stvoří obrovskou aféru z ničeho. „Pan prezident byl v Bruselu přivítán generálním tajemníkem NATO, zavítal na pořízení společné fotografie a na slavnostní ceremoniál. Nyní se účastní pracovní večeře vedoucích národních delegací. Vynechán byl jediný bod programu. Dopředu jsme na možné změny upozornili. To, co v této souvislosti předvádějí čeští novináři, je ostuda žurnalistiky. A zřejmě pokračování kampaně ‚Je suis Bohouš‘,“ napsal Ovčáček po informacích o tom, že část programu summitu Zeman vynechal, na sociální síti Twitter. „Doporučoval bych spíše věřit panu Ovčáčkovi než mediálnímu molochu, který někteří nazývají ČSSD s.r.o. Konečně jsme se teprve jeho prostřednictvím dozvěděli, co prezident ČR v Bruselu dělal. Mluvit o ‚ostudě české žurnalistiky‘ se mi v posledním roce zdá stále víc a víc nošením sov do Athén,“ reagoval Zbořil.

Moderátor Luboš Xaver Veselý přivítal v Pressklubu na Frekvenci 1 profesora Milana Knížáka. Hned v úvodu Knížák konstatoval, že je dobře, že byl Kajínek propuštěn, byť má za to, že prezident Miloš Zeman k jeho omilostnění sáhl v touze po své větší popularitě. Zeman podle něj pošlapává politické tradice. „Mně připadá, že nezvládá vůbec nic,“ vypálil Knížák směrem k Hradu. „Pan Knížák rád ‚pálí do všech stran‘, zejména tam, kde mu málokdo chce naslouchat. My, kteří víme, jak se stal profesorem a rektorem AVU nebo ředitelem Národní galerie, snad nemusíme brát vážně jeho hodnocení českého prezidenta jako politika, a dokonce ani hodnocení amnestie pro pana Kajínka. A to, i kdybychom s ním v tomto ohledu mohli souhlasit,“ reagoval Zbořil.

Také car Václav Klaus amnestoval „pocarsku“ tisíce

Udělení milosti Jiřímu Kajínkovi vyvolalo spoustu kritických ohlasů. „Pokud soudy dělají takto závažné přešlapy, neměl by okamžitě ministr spravedlnosti jednat, a pokud tak léta nečiní, neměl by být okamžitě odvolán?“ zeptal se například Šimon Heller, aktivní člen KDU-ČSL z jižních Čech na serveru Aktuálně.cz. Zpochybnil prezident českou justici? „Pokud jde o pana Hellera, nemá se KDU-ČSL čím chlubit. Buď si nepamatuje, jaké amnestie dávali prezidenti Havel a Klaus, nebo to ví a nestydí se nekřesťansky lhát,“ komentuje výrok politolog.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Za zády premiéra Fialy: Co slyšel Erik Best o příští vládě

4:46 Za zády premiéra Fialy: Co slyšel Erik Best o příští vládě

Jaké jsou vyhlídky premiéra a předsedy ODS Petra Fialy? Erik Best se podělil o informace, že by Fial…